Prema dostupnim materijalima tadašnje Društvo bilo je vrlo aktivno, a brojilo je 50 i više članova. Bili su vrlo aktivni, ne samo u gašenju požara već i u ostalim aktivnostima. Koristili su prostorije tadašnje zemljoradničke zadruge, koju su i sami dijelom gradili tako nisu imali potrebe za Vatrogasnim domom.
Negdje 1957. ili 1958. godine vatrogasci Rakovice počinju graditi kuglanu na gumbalištu pokraja tada osnovne škole - sada se koristi kao drvarnica učitelja (kod Stare škole). Rakovički vatrogasci vodili su i bogat kulturni život. Po samom osnivanju društva opet na inicijativu gospodina Jure Šabana osnovali su u okviru DVD-a tamburašku sekciju sa vlastitim instrumentima. 70-tih godina uključuju se i mladi vatrogasci i uz pomoć starijih članova nastavljaju tradiciju kulturnog života. Osniva se muzičko-dramska sekciju te sa dosta uspjeha su održavali predstave u Rakovici, Slunju i ostalim mjestima u okolici.
Početkom 80-tih počinje se u Rakovici graditi Vatrogasni dom. Gradnja je sporo napredovala i na kraju dom nije sagrađen zbog niza problema. Krajem 80-ih dolazi do političkih previranja i na kraju do Domovinskog rata. Rakovački vatrogasci u progonstvu rasuli su se diljem slobodnog dijela Hrvatske, a vatrogastvo je bilo potisnuto iz razmišljanja zbog objektivnih razloga ratnog stanja. Međutim, negdje 1994. godine na inicijativu tada osnovane Općine Rakovica pokušalo se obnoviti društvo u progonstvu, ali nije bilo uspjeha. Razlozi su poznati, članovi društva su u Hrvatskoj vojsci i policiji, financije nikakve i tu je stalo. Godine 1995. rat je završio i počeo je povratak kućama. Zatečena je dobro znana situacija - sve porušeno, spaljeno i opljačkano. Započela je obnova i svatko se okrenuo svojim problemima i na organizirano vatrogastvo nitko nije niti pomišljao, iako je bilo gašenja požara.
Godine 2001. opet na poticaj iz Općine okupljen je Inicijativni odbor za oživljavanje DVD-a Rakovica. 31.03.2001. godine održana je osnivačka skupština na kojoj se okupilo 30 članova i izabralo predstavnike DVD-a Rakovica. Predsjednik društva Ivan Bićanić, zapovjednik Ilija Prebeg, zamjenik zapovjednika Željko Župan, tajnik Drago Pađen, blagajnik Stipe Krizmanić - Ćipa itd. Društvo je uvedeno u registar 29.06.2001. godine. Nakon registracije Društva trebalo je nabaviti opremu, što je i učinjeno te je Društvo polako počelo dobivati obrise oragniziranog vatrogastva. Bez odgovarajućeg spremišta za opremu Društvo se snalazi kako može pa od općine dobivaju podrum ispod općinske zgrade koji uređuju te im je to privremeno spremište do izgradnje Vatrogasnog doma.
Nakon popunjavanja ljudstvom i opremom trebalo je nabaviti i bilo kakvo vozilo za prijevoz ljudi. Općina Rakovica darovala je rashodovani WV kombi u vrlo lošem stanju, a snalažljivi vatrogasci uspješno su obnovili to vozilo, registrirali ga služi ih do danas. Nakon nabave kombija uslijedila je nabava i vatrogasnog kamiona koji je donacija Vatrogasne zajednice Karlovačke županije, Radilo se o navalnom vozilu TAM-4500 koji je tada imao 41 godinu te je prije bio za muzej nego za rad, ali je ipak poslužio svrsi.
DVD Rakovica tada djeluje kao pravo vatrogasno društvo te se počinje razmišljati o gradnji toliko željenog Vatrogasnog doma. Uz pomoć Općine Rakovica napravljen je projekt, osigurana lokacija, ishođeni svi papiri i odabran izvođača radova. Radovi su dosta dobro napredovali, vatrogasci i domaći ljudi dali su iznimno puno sati dobrovoljnog rada u izgradnji doma, a uz financijsku pomoć raznih donatora, županije, ministarstava, vatrogasnih zajednica dom je uspješno završen.
Osim za potrebe vatrogasaca u domu poslovne prostore imaju Javna ustanova Rakovica, KUD Izvor i UHBDDR Rakovica te služi i za opće potrebe građana. U domu je uređen kafić i dvorana za sastanke gdje se održavaju razne skupštine, prezentacije, skupovi, tečajevi i sl.
Osim u opremu ulaže se i u ljude tako da DVD Rakovica broji preko 180 članova, a od toga ima 43 djece od 6-12 godina. Ima 70 aktivnih članova, 15 žena, 10 počasnih članova, a ostalo su podupirući članovi. DVD Rakovica ima 2 časnika I. Klase, jednog časnika, jednog počasnog časnika i oko 30 dočasnika i dočasnika I. Klase. Ostali su vatrogasci I. Klase i 10-15 novih članova koji trebaju položiti ispit za vatrogasce. Posebna pažnja posvećuje se i najmlađim članovima društva jer su oni budućnost i garancija očuvanja tradicije. Ove godine na natjecanjima osvojena su 2 prva mjesta u konkurenciji 6-12 godina u Ribarićima-Ogulin i Kup 4 rijeke u Karlovcu.
2008. godine 3 vatrogasca iz DVD-a Rakovica sudjelovali su na dislokaciji vatrogasaca na otoku Braču kao ispomoć u gašenju požara u ljetnoj sezoni što je važno priznanje za dosadašnji rad.